Poradnik ślubny cz.3 WYWIAD

3/12/2017

Witajcie! Udało mi się zamienić kilka słów z Panią Katarzyną Dziadosz, która jest konsultantką ślubną w Ślubna Pracownia Kraków. Pani Katarzyna wykazała się fachową pomocą i doradztwem dla Naszych czytelników. Poniżej możecie przeczytać co tak na prawdę myśli Pani Katarzyna na temat ślubów :)Od kiedy Państwo działacie w branży i świadczycie usługi związane ze  ślubami?


Ślubna Pracownia działa aktywnie na rynku ślubnym już ponad 10 lat. Na swoim koncie mamy wesela zrealizowane w całej Polsce od morza po same góry.

Organizacja pracy przed i podczas ślubu wymaga zapewne wiele wysiłku, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik… Z iloma osobami Pani współpracuje w trakcie miesiąca?

W okresie całego roku nasze wszystkie konsultantki ściśle ze sobą współpracują wymieniają się doświadczeniami oraz ofertami wykonawców. Standardem jest również to, że koordynacja wesela odbywa się pod okiem co najmniej dwóch koordynatorek. Jeśli wesele jest naprawdę duże, korzystamy z pomocy kolejnych konsultantek. Ponad to współpracujemy z wykonawcami więc ta liczba jest naprawdę duża i trudno podać chociażby szacunkową liczbę.

Czy zwykle młodzi małżonkowie mają swoje wymarzone miejsca na wesele, czy zdają się na wasze sugestie i rady?

Wybór miejsca wesela to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre pary zgłaszają się do nas z już  wybranym konkretnym obiektem. Inne określają nam na jakim typie obiektów im zależy ale jest też spora część klientów o niesprecyzowanych preferencjach. W tym przypadku proponujemy parom kilka obiektów z różnych kategorii (hotele, pałace, obiekty rustykalne czy industrialne), z których oni wybierają te najciekawsze dla nich. Jeśli, któraś z naszych propozycji przypadnie Parze Młodej do gustu dopinamy szczegóły. Jeśli nie, dalej szukamy wymarzonego miejsca.

Jakie usługi w temacie wesela i ślubu można u was zamówić?

Najogólniej nasze usługi można podzielić na cztery główne działy. Indywidualne doradztwo, typowanie lokalizacji i polecenie wykonawców, organizacja ślubu i wesela oraz koordynacja w dniu ślubu i wesela.
Doradztwo – klienci sami decydują się zorganizować swój ślub i wesele, ale aby uniknąć wielu kłopotliwych i stresujących sytuacji na spotkaniu doradzamy i zwracamy uwagę na ważne aspekty organizacji oraz odpowiadamy na nurtujące klientów pytania
Typowanie - to również opcja, w której klienci sami decydują się zorganizować swój ślub i wesele, jednak aby uniknąć zatrudnienia niesprawdzonych wykonawców, korzystają z naszych poleceń.
Organizacja - ma tyle składowych, że nie sposób wszystko wymienić. To pomoc w doborze wykonawców, fajne lokalizacje, wiele pomysłów, przygotowywanie umów zabezpieczających interesy klienta itp.
Koordynacja - polega na ścisłej współpracy z wykonawcami i sprawieniu, aby Para Młoda w dniu ślubu i wesela mogła swobodnie się bawić. Zdejmujemy z barków Pary Młodej, rodziców i świadków ogrom obowiązków i stresu.
Opcje organizacji wesela zawarte są w kwestionariuszu na naszej stronie internetowej. Jego wypełnienie nie zobowiązuje do niczego, a może dać dokładny obraz tego w czym możemy pomóc.
http://www.slubnapracownia.pl/malopolska/formularz-4/

Czy pamięta Pani jakieś wyjątkowo krytyczne sytuacje, które zapowiadały się fatalnie, a skończyły się idealnie?

W naszej pracy wyzwania to codzienność. Obecnie przychodzi mi do głowy jedna sytuacja. Organizowałyśmy wesele w lokalizacji położonej daleko od miasta. W trakcie wesela nagle siadła faza elektryczna w całej okolicy, byliśmy zatopieni w ciemnościach jedynie światło świec pozwalało poruszać się po sali.
Każdy zespół ma zapisane w umowie, że nie odpowiada za brak muzyki spowodowanej awarią elektryczną. Teoretycznie mogliby wówczas usiąść i czekać na naprawę. Mieliśmy jednak zaszczyt współpracować z zespołem, który nie tylko, że nie rozłożył rąk, ale wręcz się zmobilizował. Jeden z nich wskoczył na parkiet z gitarą klasyczną, drugi z saksofonem (to były zapasowe instrumenty) pozostali członkowie zespołu ze świecami z rękach i śpiewem na ustach zaczęli chodzić po sali i wyciągać gości na parkiet. Zabawiali gości bez chwili odpoczynku przez prawie dwie godziny. Następnego dnia na poprawinach goście najbardziej chwalili atrakcję jaka im zorganizowała Para Młoda – mieli na myśli awarię prądu, której nie byli świadomi.

Czego powinny unikać młode pary, są zamówienia, które zdecydowanie Pani odradza?

Każda Para Młoda chce, aby jej wesele było wyjątkowe i odróżniało się od standardowych przyjęć. Czasem wystarczy wyjątkowa lokalizacja lub wyjątkowa aranżacja muzyczna.
Niekiedy jednak zdarzają się bardzo wygórowane zamówienia. Bywa, że pary lub rodzice młodych chcąc pokazać zasobność portfela decydują się na bardzo wyszukane menu. W takich sytuacjach staramy się przekonać Parę Młodą, że to niekoniecznie dobry pomysł. W końcu nie możemy wymagać od wszystkich gości, że będą wiedzieć jak jeść małże lub ślimaki. A już na pewno nie możemy oczekiwać, że najzwyczajniej w świecie będzie to wszystkim smakować. Podanie takiego menu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Goście będą czuć się skrępowani jedzeniem. W efekcie czego mogą być głodni i podirytowani w trakcie całego wieczoru.
Podobna sytuacja ma się do wyboru repertuaru muzyki. Para Młoda musi pamiętać, że wśród zaproszonych ludzi są różni goście więc dobierane piosenki muszą być jak najbardziej uniwersalne. Nie koniecznie z tego gatunku muzycznego, którego słucha Para Młoda.
Pary Młode prześcigają się w pomysłach uatrakcyjnienia wesela, często te pomysły są zupełnie nietrafione lub wręcz niemożliwe do wykonania. Przykładem mogą być tzw. lampiony szczęścia czyli papierowe lampiony z umieszczoną w nich świeczką, po podpaleniu knota lampiony wypuszczane są w niebo. Efekt jest piękny ale takie lampiony stanowią ogromne zagrożenie dla pobliskich zabudowań, lasów czy samolotów obniżających lot (schodzących do lądowania). Aby legalnie wypuścić takie lampiony konieczne jest spełnienie wielu wymogów prawnych.


Jakie rady daje Pani młodym parom w sprawie wyboru usługodawców tj, fotograf, kamerzysta?


Przede wszystkim oglądamy portfolia i wybieramy te, które najbardziej przypadły nam do gustu. Następnie szukamy opinii w Internecie odnośnie danej firmy. Jeśli tutaj wszystko się zgadza nawiązujemy kontakt i prosimy o draft umowy w której powinny być zawarte przede wszystkim:
- godzina, do której pracują wykonawcy (żeby nie okazało się, że fotograf znika przed oczepinami)
- koszt usługi
- koszt dodatkowej godziny pracy
- okres oczekiwania na gotowy materiał
- określenie co dokładnie klient otrzymuje w ramach usługi (ilość zdjęć, album, galeria na stronie itp.)
-informacje odnośnie zakwaterowania, kosztów dojazdów itd.
-wysokość zaliczki

Co raz więcej Polaków decyduje się na organizacje ślubów wraz z organizatorką?

Polacy coraz bardziej cenią swój czas. W ciągłym biegu nieraz brakuje chwili dla najbliższych, a wesele to naprawdę spore wyzwanie organizacyjne. Dlatego też Polacy coraz częściej decydują się na taką inwestycję i zatrudniają konsultantkę ślubną.


Sami organizowaliśmy wesele, popełniliśmy wiele błędów myśląc, że robimy wszystko dobrze. Czy stara się Pani nakierować pary młode na dobrą drogę myślenia?

Oczywiście. Staramy się, żeby każda Para Młoda w pełni mogła skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia. Naszymi argumentami są przeważnie sytuacje, które już nas spotkały i z którymi musiałyśmy się zmierzyć. Pary Młode często obdarzają nas sporym kredytem zaufania i słuchają naszych rad więc w większości przypadków udaje nam się ich uchronić przed oczywistymi błędami.


Tak na koniec wywiadu, chciałam zapytać o 5 rad dotyczących organizacji wesela?

- dobrze skalkulujmy swój budżet. Określmy tzw. maksimum + ewentualną rezerwę i starajmy się go nie przekraczać. Niestety nagminnym problemem Par Młodych, które organizują samodzielnie wesele jest przekraczanie budżetu podczas wybierania usług a później robią cieńcie kosztów w sposób nieskoordynowany, przeważnie w miejscach najmniej odpowiednich ze stratą dla całego wesela.

- przystępując do organizacji wesela dobrze jest usiąść wspólnie i wypracować jeden kierunek działań. Gdy później każde z młodych ciągnie we własna stronę + dołączają się rodzice ze swoimi oczekiwaniami uzyskujemy coś co jest zlepkiem dążeń każdej ze stron a wynik końcowy nie zadawala nikogo.
- pamiętajmy o tym, że choć to jest święto dwojga ludzi to jednak zapraszamy na nie wielu ludzi i musimy brać pod uwagę również ich wygodę i zadowolenie. Dla przykładu: jeżeli naszym marzeniem jest ślub w plenerze na szczycie góry musimy się zatroszczyć o to jak goście tam dotrą. To, że my spokojnie podejdziemy pod strome zbocze nie znaczy, że podołają temu ludzie chorzy czy starsi.

- to jak nasi goście bawią się na weselu w dużym stopniu jest zależne od nastroju Pary Młodej i jej rodziców. Nawet jeżeli nie wszystko idzie zgodnie z Waszymi założeniami nie rozpatrujcie tego na weselu. Bawcie się najlepiej jak to możliwe nie okazując swojego niezadowolenia. Na takie rozrachunki będzie czas po weselu.

- zatrudnieni wykonawcy wprawdzie otrzymują od Pary Młodej wynagrodzenie ale nie są służącymi. Zawsze starają się jak najlepiej wywiązać się ze swoich zadań więc traktujmy ich tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani podczas wykonywania naszej pracy. Nigdy nie podajemy wykonawcom alkoholu.Nie wiem jak wy ale ja gdybym organizowała znów ślub, zdecydowałabym się na organizatorkę. Dlaczego? wiem ile to stresu i nerwów, ile kłopotów i płaczu bo "coś" nie wyszło. Z taką organizatorką miałabym szansę na spokojne przygotowania :)


Co o tym myślicie? Koniecznie się wypowiedzcie:)

Pozdrawiam N :)

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Świetny pomysł na wpis. Zatrudnienie osoby która miała by się zająć moim weselem było by dla mnie ulga na duszy. Pozbylabym się niepotrzebnych zmartwień. A przecież panna młoda w tym dniu powinna pięknie wyglądać a nie pabikowac ze cos nie jest tak jak po jej myśli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! taki ślubny anioł stróż :)

   Usuń
 2. Anonimowy13/3/17

  Kurcze w sumie fajna sprawa, ale pewnie ile to pieniędzy ����

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh to już chyba zależy od regionu, wielkości wesela etc :)

   Usuń

Polub nas na Facebook