Szczerość w małżeństwie.

2/26/2017

Zacznę od definicji słowa Szczerość – wyrażanie tego, co się myśli (czuje) w sposób zgodny z rzeczywistością, oraz postępowanie zgodnie z tym, co się wyraża. W wielu kulturach (np. Starożytna Grecja, państwa konfucjańskiechrześcijaństwo), cecha ta jest cnotą, a jej przeciwieństwami są dwulicowość, fałszywość, hipokryzja. Zdaniem Michela de Montaigne'a, szczerość jest cnotą rzadką i filozoficzną, pozwalającą na krytycyzm i na poprawę samego siebie. Szczerość (lub prawdomówność) stanowi istotny element samurajskiego kodeksu bushidō oraz jedną z tzw. cnót pruskich.Kiedyś pisałem TUTAJ o pięciu cechach udanego związku. Nie znalazła się tam wtedy szczerość, była to zamierzona decyzja. Chciałem szczerości w związku poświęcić osobny post. Jest to dla mnie ważna cecha dlatego nie śmiałem tylko i wyłącznie o niej wspomnieć.

Niestety w dzisiejszych czasach ta cecha nie jest zbyt dobrze odbierana, w niektórych sytuacjach jesteśmy wręcz zmuszani do tego, by kłamać. Jedyny etap w życiu kiedy jesteśmy szczery to czas dzieciństwa i to tylko do pewnego wieku. Niestety po tym etapie życia uczymy się, że nie zawsze nam się to opłaca.


Jednak następuje taki okres w życiu kiedy ta szczerość powinna wrócić, tym okresem jest tworzenie związku, dlaczego?

Ponieważ największą konsekwencją braku szczerości np. w małżeństwie jest  utrata zaufania. Paradoks tej sytuacji jest taki, że często posuwamy się do małego kłamstwa po to, aby ochronić partnera i relację. Gdy druga połówka orientuje się, że coraz częściej mijamy się z prawdą, pojawia się na tej podstawie wiele wyobrażeń, które często są wyolbrzymiane. To wszystko powoduje coraz większe nieporozumienia, co często doprowadza do efektu przeciwnego od zamierzanego. 

Nie da się stworzyć dojrzałego, głębokiego związku, odrzucając prawdę i szczerość. Właściwie myślę, że trudno w ogóle mówić o miłości kiedy się nie jest szczerym oraz prawdomównym. Gdy mówimy sobie nawzajem przysięgę, to robimy to szczerze, ponieważ się kochamy . 
Moim zdaniem ta cecha wiąże się z akceptacją, ponieważ gdy zaczynaliśmy tworzyć związek, zaczęliśmy również się na wzajem akceptować. O wiele łatwiej jest nam mówić prawdę, jeśli wiemy że nasz partner to zaakceptuje. Wiem, że czasami to nie jest łatwe ale nikt z nas nie lubi być okłamywany, nawet w błahej sytuacji.
Jednak uważajcie żeby z szczerością nie przesadzić. Darujcie sobie opowiastki o byłych partnerach, o fantazjach związanych z aktorami w roli głównej i porównywania się do innych. Próbujcie również pomijać  informacje, które nie mają większego wpływu na wasz związek np: że Twoi rodzice go nie lubią (ważne że ty go/ją kochasz), że jest niewykształcona/y, mało zarabia. 
Nie chcę wyjść na hipokrytę i powiem wam szczerze, że sam się jeszcze tego uczę. Czasami nie jestem szczery i myślę, że Natalia również. Jednak co raz częściej mówimy to co myślimy, dzięki czemu nasze małżeństwo co raz lepsze.   
A jak jest u was z tą cechą?  Czy również jest dla was tak ważna?
Na wasze odpowiedzi czekam w komentarzach.


ps. Pamiętajcie, by obserwować nas na facebooku oraz instagramie. Ikonki u samej góry strony Was przekierują :) 


Pozdrawiam R.


źródło definicji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczero%C5%9B%C4%87 

You Might Also Like

4 komentarze

 1. O fantazjach z aktorami to ja mojemu mówię, ale w formie żartu i on też to rozumie :D ale fakt, szczerość w związku jest bardzo potrzebna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. według mnie szczerość to podstawa związku :)

  https://d0ncia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tą szczerością to naprawdę ciężko w tych czasam. Nigdy wcześniej się o to zbyt bardzo nie starałam (nawet w 4letnim związku) ale to chyba kwestia tego, ze nigdy wcześniej nie byłam naprawdę zakochana. Mój obecny partner (którego kocham bez granic) zaczął od kłamstwa. Naprawdę błahego. Dziś go rozumiem ze chciał mnie chronić ale mimo wszystko na tamten czas bardzo zachwiało to moje zaufanie. Szczerość jest trudna... wymaga poświęceń a przede wszystkim przyznania się do błędu co dla nas ludzi bywa niezwykle trudne

  OdpowiedzUsuń
 4. Miłość bez szczerości nie istnieje, a związek bez tak solidnego fundamentu jak szczerość z czasem się wali. Masz rację, że jest to ściśle związane z akceptacją drugiego człowieka. To wszystko jest tak złożone i skomplikowane, ale warto pracować całe życie nad związkiem, a także sobą, aby obie osoby były szczęśliwe i czuły się akceptowane w 100%.

  OdpowiedzUsuń

Polub nas na Facebook